ایران، تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پلاک 91، طبقه 4، واحد7

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی

ما در حمل و نقل FTL (کامیون کامل) LTL (کمتر از بار کامیون) به تمام کشورهای خاورمیانه و کشورهای مستقل مشترک المنافع تخصص داریم. تقریباً هر چیزی را می توانیم جابجا کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید :

حمل و نقل زمینی

هنگامی که صحبت از حمل و نقل زمینی به میان می آید، اغلب خرده بار هایی که توسط کامیون ها در جاده جا به جا می شوند به ذهنمان می رسد اما حمل و نقل زمینی نسبت به چیزی که فکر می‌کنیم، گستردگی بیشتری دارد. حمل و نقل زمینی به عنوان یک روش بسیار قدیمی در نظر گرفته می‌شود که همچنان افراد را به خواسته‌هایشان می‌رساند و مزایای فراوانی در آن وجود دارد.

مردم همچنان با وجود ابداع شدن روش‌های گوناگون حمل و نقل، نوع زمینی آن را ترجیح می‌دهند و همین سبب کسب درآمد فراوانی از این طریق شده است. اگر شما هم به دنبال انتقال کالای خود و فرستادن آن از جایی به جای دیگر هستید، باید آشنایی بیشتری با حمل و نقل زمینی پیدا کنید و مزایای آن را در ادامه این مقاله به خوبی بشناسید.

حمل و نقل زمینی چیست؟

حمل و نقل زمینی چیست؟

باربری زمینی نه تنها برای انسان، بلکه برای کالاهای مربوط به صنایع مختلف هم کاربردهای خود را دارد و به صورت روزانه در سراسر کشور باربری زمینی انجام می‌شود. این در حالی است که شاید برخی کالاها را نتوان به وسیله سایر شیوه‌های حمل و نقل به دست صاحبانشان فرستاد. به عنوان مثال زمانی که امکان دسترسی به سیستم حمل و نقل هوایی یا دریایی به تمام مناطق کشور میسر نباشد می توانیم از مزایای سیستم حمل و نقل زمینی بهره ببریم.

در جامعه امروز به مراتب بیشتر از این نوع حمل و نقل برای ارسال کالاهای بازرگانی و تجاری استفاده می‌شود؛ زیرا به واسطه این نوع باربری می توانیم با هزینه کم کالا های خود را به نقاط دور دست نیز ارسال کنیم. پس در صورت طولانی بودن فاصله، حتما باید در گوشه ذهنمان به حمل و نقل زمینی فکر کنیم.

شاید این سوال را در ذهن داشته باشید که اکنون با وجود این همه روش تازه برای این جابه‌جایی‌ها، چرا همچنان مردم به دنبال این نوع جا به جایی هستند و آن را گاهی برتر می‌دانند؟ حقیقتا نمی‌توان ادعا کرد تمام ویژگی‌های حمل و نقل زمینی به مزیت‌های آن محدود می‌شود. تمام روش‌ها معایبی نیز در خود دارند و این برای نوع ذکر شده در این مطلب نیز صدق می‌کند. البته وجود مزایای درخشان سبب ترغیب مردم برای استفاده از این روش شده است.

تاریخچه حمل و نقل زمینی

تاریخچه حمل و نقل زمینی برای شناخت بهتر آن در نوع خود خواندنی است. در ابتدا مردم به خاطر نبود امکانات، برای سفرهای طولانی خود بیشتر از قدرت چهارپایان استفاده می‌کردند که البته این روش معایبی در خود داشت. گاهی اوقات مردم چندین روز، هفته یا حتی ماه در سفر بودند و حمل همیشگی بارهای سنگین برای چهارپایان طاقت‌فرسا و گاهی انجام نشدنی بود.

چرخ به عنوان اختراع مهم تاریخ که هنوز هم آثاری از استفاده آن در جهان رویت می‌شود، کمی بعد به وجود آمد و به دنبال آن، افراد باهوش موفق به ساخت گاری‌ها یا کالسکه‌های اسب شدند و این گونه بود که حمل و نقل زمینی به پروسه‌ای بسیار ساده‌تر تبدیل شد.

این پروسه برای انسان تمامی نداشت و به دنبال ابداع وسایلی بود تا از حیوانات برای جا به جایی استفاده نکند. در نهایت دوچرخه‌ها، موتور سیکلت‌ها یا خودروها به بازار آمدند و کار حمل و نقل از همیشه ساده‌تر شد. اکنون ارسال کالا و انسان از جایی به جای دیگر روی زمین در وضعیت مساعدی قرار دارد و بعید نیست در آینده شاهد ابداعات جذاب‌تری هم باشیم.

حمل و نقل زمینی چه مزایایی دارد؟

حمل و نقل زمینی چه مزایایی دارد

همان‌ طور که ذکر شد، مزایای جذاب حمل و نقل زمینی باعث شده است که مردم بیش از هر روش دیگری به آن فکر کنند. با بررسی کلی متوجه بیشتر بودن مزایا نسبت به معایب آن می‌شویم؛ بنابراین استفاده از آن برای بسیاری از شرایط منطقی خواهد بود. در ادامه نگاهی به مهم‌ترین مزایای موجود در حمل و نقل زمینی خواهیم داشت.

 1.  ارزان قیمت بودن

با مقایسه‌ای ساده میان باربری زمینی و سایر مدل‌ها در دنیای کنونی، متوجه ارزان قیمت بودن آن می‌شوید. در واقع با استفاده از چنین روشی، صرفه‌جویی چشمگیری در هزینه‌های خود خواهید داشت. حمل و نقل زمینی برای افرادی که زمان اولویت اولشان نیست و به دنبال راهی آسان و به صرفه هستند، ایده‌آل خواهد بود. این در حالی است که حمل و نقل دریایی یا هوایی بیشتر خرج روی دست استفاده کنندگان باقی می‌گذارد.

این صرفه‌جویی نه تنها در ارسال، بلکه در بسته‌بندی کالاها هم به چشم می‌خورد. خوشبختانه حمل و نقل زمینی برخلاف دیگر روش‌ها نیازمند بسته‌بندی آن چنانی بر محکم کاری نیست و صرفا با بسته‌های ساده هم می‌توان آن‌ها را به مقصد رساند.

 1. حمل درب تا درب

مزیت دیگری که برای حمل و نقل زمینی در نظر گرفته می‌شود، حمل درب تا درب است. این یعنی دارندگان چنین کسب و کارهایی بار شما را از درب منزل یا محل کار شما دریافت کرده و به درب منزل یا محل کار در مقصد می‌رسانند.

 1. پوشش تمام مناطق ایران

بدیهی است که از حمل و نقل دریایی، هوایی و روش‌های دیگر در هر کجای ایران نمی‌توان بهره برد و این نشان می‌دهد حمل و نقل زمینی تا چه اندازه کاربرد دارد. اکنون تمامی شهرها و روستاها در ایران قادر به استفاده از باربری زمینی هستند و این نیاز برای تمام مناطق احساس می‌شود.

 1. مناسب برای مسافت‌های کوتاه و بلند

از حمل و نقل زمینی نه تنها برای مسافت‌های کوتاه، بلکه برای فواصل طولانی یعنی برون شهری و حتی برون مرزی هم استفاده می‌شود. با وجود زمان‌بر بودن، کالاها اغلب به صورت سالم به مقصد می‌رسند و این نیازهای استفاده کنندگان را کاملا برآورده می‌سازد.

 1. واسطه برای روش‌های دیگر

به دلیل استفاده چنین کسب و کارهایی از جاده، آن‌ها برای روش‌های دریایی و هوایی به صورت واسطه عمل می‌کنند. این یعنی گاهی افراد نیازمند استفاده از جاده برای رساندن محصولات به کشتی و هواپیما هستند. به عبارت دیگر حمل و نقل زمینی را می توان مادر تمام این روش‌ها عنوان کرد.

حمل و نقل زمینی چه معایبی دارد؟

حمل و نقل زمینی چه ایراداتی دارد؟

در کنار مزایا، معایبی در کار حمل و نقل زمینی به چشم می‌خورد. بررسی این ایرادها باعث تصمیم‌گیری بهتر شما برای انتخاب خواهد شد.

 1. زمان‌بر بودن

حقیقتا حمل و نقل زمینی به نسبت سایر روش‌های موجود کندتر است و کالاهای شما کمی دیرتر به مقصد می‌رسند. این در حالی است که با بهره‌گیری از روش‌های هوایی و دریایی زودتر به هدف خود خواهید رسید. اگر زمان برایتان مهم است، باید از انتقال به شیوه زمینی دوری کنید؛ زیرا در اکثر مواقع این روش توقع شما را برآورده نخواهد ساخت.

 1. خطرناک در فصول سرد

در فصول سرد مانند زمستان که احتمال بارش باران و برف زیاد است، جاده‌ها را بسیار لغزنده و خطرناک می شوند. این مورد باعث سختی جابه جایی توسط باربری زمینی یا ترخیص بار زمینی و حتی به وجود آمدن خطراتی در هنگام انتقال کالا می شود که البته در این شرایط می‌توانید از سایر انواع باربری زمینی مانند ریل نیز استفاده کنید.

 1. تصادفات جاده‌ای

متاسفانه تصادف بخشی جدایی‌ناپذیر از جاده است که روزانه نمونه‌های آن را در اخبار ایران مشاهده می‌کنیم. خواب‌آلودگی و غفلت راننده‌ها از جمله عواملی هستند که احتمال این تصادف را افزایش می‌دهند. باراد به عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌ها در این حوزه، خیالتان را از بابت سالم رساندن بار به مقصد راحت خواهد کرد.

چه خدماتی در حمل و نقل زمینی حائز اهمیت است؟

کسب و کارهای جذابی در حوزه حمل و نقل زمینی به وجود آمده است تا شما را به هدفتان برساند. تمام آن‌ها باید خدماتی را در اختیار مشتریان قرار دهند تا میزان اعتماد و رضایت آن‌ها افزایش پیدا کند. از جمله این خدمات فوق‌العاده باید ارائه تخفیف‌ها، بسته بندی کامل و اصولی محصولات با استفاده از ابزارهای به روز، پوشش تمام مسیرهای ایران و حتی کشورهای اطراف و استفاده از کامیون‌ها و وسایل نقلیه جدید را نام برد. این خدمات در ادامه برای شما لیست شده است:

 • خدمات درب به درب به صورت کامل
 • انجام اقدامات و تشریفات گمرکی در ابتدای مسیر
 • انبارداری
 • بارگیری

دلیل انتخاب حمل و نقل زمینی چیست؟

دلایل اهمیت حمل و نقل زمینی

دلایل گوناگونی وجود دارد که حمل و نقل زمینی باید توسط مردم انتخاب شود. از دلایلی که اغلب افراد برای کسب و کارها و موارد دیگر باز هم به سراغ این شیوه می‌روند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با وجود مشکلات گفته شده در مورد حمل و نقل زمینی در بالا، می توان به طور کلی آن را قابل اعتماد در نظر گرفت. از بین نرفتن این روش از زمان‌های بسیار قدیم تا به حال نشان‌دهنده میزان اعتماد بالای مردم است.
 • با دستگاه‌های ردیابی که در وسایل نقلیه پیشرفته کار گذاشته شده است، به سادگی مسیر حرکت وسایل نقلیه مشخص می باشد.
 • حمل و نقل زمینی در بیشتر اوقات با روش‌های دیگر حمل و نقل ادغام می‌شود. مردم برای جابه‌جایی محصولات خود حتی به صورت دریایی و هوایی نیز در ابتدا و انتها نیازمند این روش هستند.

الزامات حمل و نقل زمینی

با توجه به این که حمل و نقل زمینی در داخل و خارج کشور انجام می شود، قوانین بسیار زیادی جهت ایمن بودن مرسوله ها در داخل و خارج کشور وضع گردیده است. از این رو رانندگان و فرستندگان کالا لازم است از این قوانین به طور کامل آگاه باشند، به همین منظور ما در اینجا نگاهی چند جانبه به الزامات حمل و نقل زمینی میندازیم.

 • رانندگان وسایل نقلیه علاوه بر چک کردن و همراه داشتن تجهیزات لازم برای ماشین های سنگین، لازم است مدارکی همچون گواهینامه، کارت ملی و مدارک معتبر برای حمل بار مانند سند کارنه تیر برای حمل و نقل بین المللی را در اختیار داشته باشند. علاوه بر این برای جا به جایی های برون مرزی لازم است بیمه حمل بار بین المللی در دست رانندگان موجود باشد.
 • مورد دیگری که در باربری زمینی حائز اهمیت است و می توان گفت مهمترین مورد برای حمل بار به حساب می آید امنیت وسیله نقلیه می باشد. به طور کلی وسایل مورد استفاده برای حمل بار باید کارت معاینه فنی داشته باشند.
 • جاده ها همواره مکان های پرتردد و خطرناکی به حساب می آیند، به طوری که هر ساله هزاران نفر جان خود را در سوانح جاده ای از دست می دهند، به همین منظور حتما باید کپسول های آتش نشانی، جعبه کمک های اولیه و زنجیر چرخ همراه با بار وجود داشته باشد.
 • بیمه شخص ثالث، دفترچه کار راننده، کارت تایید سلامت جسمی و روحی، دفترچه بازرسی و کارت فعالیت از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز برای حمل و نقل زمینی به شمار می روند.
 • یکی از مهمترین قوانینی که باید در حمل و نقل جاده ای رعایت شود مقررات مرزی می باشد. این قانون های کلی گمرک و مقررات مربوط به صادرات و واردات را شامل می شوند.
 • لازم است در هنگام بسته بندی و بارگیری اجناس نهایت دقت خود را به کار ببندید تا در طول مسیر هنگام جا به جایی آسیبی به آن ها وارد نشود.

انواع حمل و نقل زمینی

این تصور که باربری زمینی صرفا به جابه‌جایی با جاده محدود می‌شود، کاملا غلط است. مردم با استفاده از تمام امکانات موجود سعی در رساندن کالاهای خود به مقصد دارند که در ادامه به مهم‌ترین آن ها اشاره خواهیم داشت:

 • حمل و نقل انسانی یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود که کولبران زحمتکش را باید در صدر آن‌ها قرار داد. این روش با وجود قدیمی بودن، هنوز هم کاربردهای خود را در بسیاری از مناطق کوهستانی و سایر قسمت‌های کشور دارد و از مزایای آن می‌توان آسیب نرسیدن به محیط زیست را عنوان کرد.
 • بارهای زیادی هنوز هم در مناطقی همچون روستاهای کشور توسط چهارپایان جابه‌جا می‌شود و آن را به عنوان یکی از امن‌ترین روش‌های باربری زمینی می‌شناسیم.
 • شاید مهم‌ترین حمل و نقل زمینی را نوع جاده‌ای تشکیل دهد. این شیوه با وجود قدمت بالا، هنوز هم طرفداران بسیار زیادی دارد و حمل کالاها با آن راحت است.
 • در نهایت بد نیست به حمل و نقل ریلی نیز اشاره کنیم. در شرایطی که کالاها را به هر دلیلی نتوان با جاده جابه‌جا کرد، بهتر است به سراغ روش ریلی برویم.

روش های حمل و نقل جاده ای

روش های حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای به نوبه خود چندین روش کلی دارد که برای بهره بردن از این روش ها لازم است، ابتدا نیاز خود را به نوع حمل و نقل در نظر بگیرید، از تفاوت های انواع روش های حمل و نقل FTL و LTL مطلع شوید و بر اساس آن یکی از انواع حمل و نقل را انتخاب کنید.

حمل و نقل جاده ای (FTL)

برای حمل کالاهای بزرگ در تعداد بالا و اندازه بزرگ می توانید حمل و نقل جاده ای (FTL) را در نظر داشته باشید و یک کامیون را به طور کامل اجاره کنید، اغلب شرکت های بزرگ برای حمل بار یا رساندن کالا به مشتری از این روش استفاده می کنند تا کالاهایشان در کنار کالاهای دیگر شرکت ها قرار نگیرد.

حمل و نقل خرده بار (LTL)

حمل و نقل بارهای کوچک تر از کامیون به طور معمول توسط حمل و نقل (LTL) صورت می گیرد و محاسبه هزینه این نوع حمل و نقل بر اساس بخش اشغال شده توسط کامیون انجام می شود، خرده بار های موجود در یک کامیون ممکن است از شرکت های متعددی باشند و ظرفیت کامیون توسط بارهای متنوعی پر می شود.

کدام نوع از حمل و نقل زمینی بهتر است؟

کدام نوع حمل و نقل بهتر است؟

بسیاری از افراد در مورد برجسته‎‌ترین مدل حمل و نقل زمینی دغدغه‌ دارند که باید در این خصوص مدل جاده‌ای را انتخاب کرد. حمل با آن به شیوه‌ای ساده‌تر و مطمئن‌تر شکل می‌گیرد؛ بنابراین بهتر است اولویت خود را روی باربری زمینی توسط جاده قرار دهید.

حمل و نقل زمینی داخلی

با توجه به نام حمل و نقل داخلی می‌توان به کاربردهای آن نیز پی برد. انتقالات برون مرزی در دستور کار صاحبان برندها برای این نوع از حمل و نقل نمی باشد. زمانی که بخواهید کالای خود را از شهری به شهر دیگر منتقل کنید، قادر به استفاده از این روش خواهید بود. تمامی برندهای حمل و نقل چه به صورت ریلی و چه جاده‌ای باید این ویژگی را در خود داشته باشند.

حمل و نقل زمینی خارجی

ساز و کار حمل و نقل خارجی تا حدی متفاوت با مورد قبلی است. از این نوع بیشتر برای واردات و صادرات کالاهای ضروری همچون مواد غذایی و تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود تا نیازهای جامعه در حوزه‌های گوناگون برطرف گردد. اگر به برندهای حمل و نقل نگاه کنید، متوجه دارا بودن چنین ویژگی در اکثر آن ها خواهید شد.

خدمات حمل و نقل زمینی باراد

باراد ارائه دهنده انواع خدمات باربری زمینی در کشور است که از روش‌های حمل و نقل FTL(کامیون کامل ) LTL (کمتر از بار کامیون) برای این منظور استفاده می‌کند. مشتریان سال‎ها از این شیوه‌ها استفاده بهره می برند و رضایت بالایی از باراد دارند. در نتیجه برای ارسال انواع کالاها از هر کجای ایران، کافی است با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید. تیم ما به صورت تمام وقت در طول هفته آماده شنیدن سوالات و درخواست‌های شما عزیزان است.