ایران، تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پلاک 91، طبقه 4، واحد7

ترخیص کالا از گمرک و مراحل آن

ترخیص کالا از گمرک

ارتباط ایجاد شده ما با گمرک، در صنعت صادرات و واردات و تجربه عالی به ما این امکان را می دهد که هر محموله ای را که با کارگزاری گمرکی معامله می کنیم، ترخیص کنیم. آداب و رسوم حرفه ای ما

آنچه در این مقاله می خوانید :

ترخیص کالا از گمرک چه مراحلی را شامل می شود

یکی از مهم‌ترین مراحلی که برای واردات و صادرات هر نوع کالا به کشور مستلزم انجام آن هستیم، ترخیص کالا از گمرک است. تمام محصولات و کالاهایی که به کشور وارد شده یا قرار است به کشورهای دیگر صادر شوند، باید در گمرک مورد بازرسی قرار گرفته و مراحل قانونی برای نقل و انتقال را طی کنند.

سوالی که همواره مطرح شده، این است که مراحل ترخیص کالا شامل چه اقداماتی هستند و برای انجام این کار، به چه مدارکی نیاز است؟ در صورتی که پاسخ دقیق این سوالات را ندانید، ممکن است در زمان حمل و نقل کالا مشکلاتی پیش روی شما قرار گیرد. از همین رو ما در این مطلب تلاش کرده‌ایم 0 تا 100 ترخیص کالا از گمرک را به شما عزیزان توضیح دهیم؛ همراه ما باشید!

ترخیص کالا از گمرک چه معنایی دارد؟

ترخیص کالا از گمرک چه معنایی دارد؟

همان طور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، ترخیص کالا از گمرک یعنی مراحل قانونی برای صادر کردن آن کالا به کشور دیگر یا وارد کردن آن به کشور خود را طی کنید. فرایند ترخیص یک کالا شامل جمع آوری، تحویل مدارک، مجوزهای مورد نیاز به گمرک و سپس بررسی یا تایید نهایی آنهاست. در نهایت هم اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، کالا به فروشنده یا خریدار تحویل داده می‌شود و امکان حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی یا دریایی آن وجود خواهد داشت.

فرایند ترخیص کالا از گمرک باید توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی انجام شود. البته برای انجام این فرایند می‌توانید از شرکت‌های فعال در این زمینه کمک بگیرید تا هرچه سریعتر و بدون هیچ مشکلی، مراحل لازم برای ترخیص کالای شما صورت گیرد.

ترخیص کالا از گمرک چه مراحلی دارد؟

برای ترخیص کالا از گمرک، اقدامات خاصی انجام می‌شود که امکان دارد به نظر برخی از افراد، کمی سخت و پیچیده باشند. البته ما منکر پیچیده بودن مراحل انجام این کار نمی‌شویم اما اگر به خوبی در این زمینه اطلاعات داشته باشید، بی شک می‌توانید با همکاری شرکت باراد بدون هیچ دردسری کالای خود را از گمرک ترخیص نمایید.

در اینجا مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

 1. دریافت پروفرما

پروفرما به نوعی پیش فاکتور یا سند گفته می‌شود که فروشنده یک کالا برای خریدار صادر می‌کند. در این پیش فاکتور اطلاعاتی مانند نام کالا، نام و نشانی خریدار و فروشنده، نوع و تعداد کالای خریداری شده، نحوه پرداخت، تعهد طرفین و… ذکر شده است. اگر خریدار هستید باید این پروفرما را از فروشنده کالاهای خود دریافت کنید.

 1. ثبت سفارش کالا

در مرحله دوم باید کالای خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنید. برای این کار باید به این سامانه وارد شده و اطلاعات کالا را وارد نمایید. انجام این روند بدین معناست که کالای مورد نظر را به صورت رسمی و کاملاً قانونی به کشور وارد کرده‌اید.

 1. دریافت ارز نیمایی

بعد از ثبت سفارش خود، باید برای دریافت ارز نیمایی یا همان حواله خرید کالا به بانک مرکزی مراجعه نمایید. این کار گاهی اوقات حدود یک ماه به طول می انجامد.

 1. ثبت اظهارنامه

در این مرحله باید اظهارنامه واردات کالا را در سامانه گمرکی یا همان EPL ثبت کنید. برای ورود به این سامانه باید از طریق آدرس epl.irica.ir اقدام نمایید. این سامانه به صورت اختصاصی برای ترخیص بار از گمرک مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما باید بعد از ورود به آن، مشخصات کالا را وارد کرده یا به عبارت دقیق‌تر آن را اظهار کنید. اطلاعاتی مانند تعداد کالا، ارزش و وزن آن، تعرفه گمرک و… باید در این سامانه ذکر شوند.

تمام مراحل دریافت اظهارنامه کالا به صورت آنلاین صورت می گیرد و نیازی به مراجعه حضوری نخواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد کنید و از صحت آن‌ها مطمئن شوید. در نهایت یک شماره سریال و شماره عطف به شما تحویل داده می‌شود که باید آن‌ها را جایی یادداشت کنید و برای مراحل بعد نگه دارید.

 1. دریافت کوتاژ گمرکی

در مرحله بعدی یعنی زمانی که اظهارنامه را آماده کردید، یک کارشناس برای بررسی آن تعیین خواهد شد. کارشناس مربوطه تمام اسناد شما را مورد بررسی قرار خواهد داد و بعد از تایید کردن آن‌ها، شماره ثبت یا کوتاژ را برای شما صادر خواهد کرد. حال اظهارنامه شما لاک یا مهر شده و در یکی از سه مسیر سبز، زرد و قرمز قرار می‌گیرد. تعیین مسیر به عواملی مانند نوع کالای شما بستگی داشته و مراحل ترخیص از گمرک را برایتان ساده‌تر می‌کند. در اینجا به ویژگی‌های هر مسیر اشاره می‌کنیم:

 • مسیر سبز: قرار گرفتن اظهارنامه در این مسیر بدین معناست که اسناد شما به بررسی و ارزیابی نیاز نداشته و کنترل تعرفه هم نخواهند داشت. در واقع این مسیر ساده‌ترین راه برای ترخیص کالا است و اظهارنامه شما به صندوق ارجاع ارسال می‌شود.
 • مسیر زرد: در این مسیر، اسناد شما توسط ارزیاب مورد بررسی قرار می‌گیرند. به این صورت که مشخصات کالاها با خود آن‌ها تطبیق داده می‌شود.
 • مسیر قرمز: این مسیر سخت‌ترین روشی است که برای ترخیص کالا پیش روی شما قرار می‌گیرد. در این مرحله کالاها به طور کامل ارزیابی شده و با اسناد موجود تطبیق داده می‌شوند. همچنین ممکن است نیاز به دریافت مجوزهای خاصی در این مرحله وجود داشته باشد.
 1. دریافت مجوزهای لازم

در صورتی که کالای شما در مسیر قرمز قرار گرفت یا به هر دلیل دیگری به اخذ مجوزهای لازم نیاز داشت، باید به ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه مراجعه کرده و مجوزهای لازم را از آن‌ها دریافت کنید. برای مثال سازمان‌هایی مانند وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت ارتباطات، رایج‌ترین سازمان‌هایی هستند که معمولا افراد برای اخذ مجوز به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

 1. صادر شدن سند ترخیص و پرداخت هزینه‌های لازم

در این مرحله باید هزینه ترخیص کالا از گمرک را به حساب گمرک واریز کنید. سپس رسید آن را تحویل گرفته و برای صدور پروانه سبز گمرکی منتظر بمانید. پروانه سبز به معنای اتمام عملیات ارزیابی است و به شما اجازه می‌دهد کالای خود را از گمرک ترخیص کنید.

همچنین شما باید مبلغی را بابت هزینه ترخیص از گمرک و نگهداری از کالاهای خود در انبار بپردازید. این مبلغ بسته به نوع کالای شما و بسیاری موارد دیگر، متفاوت خواهد بود.

 1. بارگیری و خروج کالا از گمرک

در نهایت هم انباردار گمرک بیجک انبار را به شما تحویل می‌دهد و شما می‌توانید کالای خود را بارگیری کنید.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا چه مزایایی دارد؟

آشنایی با مراحل ترخیص کالا چه مزایایی دارد؟

تا اینجا سعی کردیم مراحل ترخیص کالا را به زبان ساده و به طور کامل به شما توضیح دهیم. حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که اصلا دانستن این مراحل چه لزومی دارد؟ در پاسخ باید گفت در صورتی که شما با این مراحل آشنا نباشید، فرایند ترخیص کالا از گمرک را به درستی پیش نخواهید برد. در نتیجه ترخیص کالای شما به مشکل برمی‌خورد و ممکن است برای مدت طولانی در گمرک بماند.

مهمترین نکاتی که در مورد ترخیص کالا باید بدانید

ترخیص کالا قوانین و تشریفات گمرکی خاصی دارد و باید در زمان عبور از این فرایند، به خوبی تمام نکات آن را رعایت کنید. رعایت نکات زیر باعث می‌شود که بار شما هرچه سریع‌تر از گمرک ترخیص شده و زودتر به مقصدی که می‌خواهید برسد.

 • حتما درمورد مجوزهای لازم به خوبی تحقیق کرده و برای دریافت آن‌ها اقدام کنید.
 • مدارک و اسناد مورد نیاز را از قبل آماده کنید.
 • ارزش کالای موردنظر را تعیین کنید. برای انجام این کار باید از یک بازرگان متخصص و با تجربه نیز کمک بگیرید.

بهترین شرکت ترخیص کالا در ایران چه نام دارد؟

همان طور که متوجه شدید، برای اینکه ترخیص کالا از گمرک به صورت دقیق انجام شود و کالا بدون مشکل به مرحله بارگیری برسد، نیازمند گذراندن مراحل پیچیده و زمان‌بری هستید. یک راه عالی برای انجام این کار کمک گرفتن از شرکت های ترخیص کالا می باشد. البته نه هر شرکتی!

یک شرکت ترخیص کالای خوب باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • آشنایی با تمام قوانین گمرکی
 • برخورداری از مجوز رسمی فعالیت و به ثبت رسیدن آن در سامانه شرکت‌های کشور
 • برخورداری از کارت بازرگانی معتبر
 • برخورداری از روابط عمومی بالا و ارتباطات خوب
 • برخورداری از تجربه و مهارت کافی
 • آشنایی با شرکت‌های حمل انواع کالا از جمله حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی.
 • آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک

شرکت باراد یکی از بهترین شرکت‌های ترخیص کالا در کشور است که با برخورداری از تمام ویژگی‌های گفته شده، می‌تواند به شما در ترخیص بار کمک کند. به همین سبب شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

خدمات لازم برای ترخیص کالا از گمرک

خدمات لازم برای ترخیص کالا از گمرک

شرکت‌های فعال در حوزه ترخیص کالا از گمرک، وظایف خاصی بر عهده دارند. برخی از خدماتی که این شرکت‌ها مستلزم به ارائه آن‌ها هستند عبارتند از:

 • مشاوره دادن به افراد حقیقی و حقوقی که قصد واردات یا صادرات کالا همچون واردات کالا از چین و کره یا حتی واردات کالاهای ضروری همچون تجهیزات پزشکی از کشورهای اروپایی همچون واردات از آلمان را دارند.
 • کمک به دریافت تمام مجوزهای لازم
 • دریافت اسناد و مدارک لازم از مشتریان و تحویل آن به گمرک
 • انجام امور حواله جات ارزی
 • و…

زمان ترخیص کالا از گمرک چه قدر است؟

حقیقت این است که نمی‌توان هیچ زمان مشخص و دقیقی برای ترخیص کالا از گمرک اعلام کرد. این زمان بسته به نوع کالا و شرایط آن، ممکن است تنها چند دقیقه و یا چند ساعت طول بکشد یا این که روزها برای ترخیص یک کالا زمان نیاز باشد. حتی گاهی اوقات به دلیل بروز مشکل در ترخیص کالا، این زمان به چند هفته نیز رسیده است.

نکته مهم: انبار موقت گمرک می‌تواند کالاها را تا زمان پرداخت عوارض و مالیات، به مدت 90 روز نگه دارد اما اگر تا این زمان کالای مورد نظر ترخیص نشود، توقیف شده و برای آزادسازی آن مستلزم پرداخت جریمه خواهید شد البته این مورد با ورود موقت کالا متفاوت است.

برای ترخیص کالا چه مدارکی لازم است؟

برای ترخیص کالا چه مدارکی لازم است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که بر روی انجام درست فرایند ترخیص یک کالا از گمرک و تسریع زمان این فرایند تاثیر دارد، آماده کردن اسناد و مدارک لازم است. شما باید تمام اسناد و مدارک لازم را از قبل آماده کرده باشید و بعد آن‌ها را به اداره گمرک تحویل دهید. برخی از مدارک مورد نیاز برای انجام این کار عبارتند از:

 • مدارک و اسناد مرتبط با خود کالا: شامل مواردی همچون بارنامه، پروفرما، قبض انبار، بیمه نامه، گواهی بازرسی، مجوزهای قانونی و…
 • مدارک مرتبط با صاحب اصلی کالا: مانند اصل و کپی کارت ملی، اصل کارت بازرگانی، کپی صفحات کارت بازرگانی و…
 • مدارک مربوط به نماینده قانونی صاحب کالا: مانند اصل و کپی وکالت نامه، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی معرفی نامه گمرک

هزینه ترخیص کالا

هزینه و تعرفه‌های ترخیص کالا برای هر نوع کالایی متفاوت خواهد بود و به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر می‌خواهید این هزینه‌ها را با دقت محاسبه کنید، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • 4 درصد از کل ارزش کالا به عنوان حقوق گمرکی تعیین می‌شود.
 • هر محصول از سود بازرگانی خاصی برخوردار است. این سود را می‌توانید در جدول تعرفه‌های گمرکی ایران ببینید.
 • 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده
 • یک درصد عوارض هلال احمر
 • بیمه کالا (در صورت بیمه بودن کالا)

برای اینکه هزینه دقیق ترخیص کالا را محاسبه کنید، باید موارد دیگری مانند سود خود و سود بازرگانی را هم در نظر داشته باشید.

کالاهای ممنوعه برای ترخیص

کالاهای ممنوعه برای ترخیص کالا

حال که به طور کامل با نحوه ترخیص کالا از گمرک آشنا شدید، بد نیست کمی هم در مورد کالاهای ممنوعه بدانید. ورود برخی از کالاها به کشور به دلایل مختلف امنیتی، مالی، بهداشتی و… ممنوع است و شما نمی‌توانید برای ترخیص چنین کالاهایی مجوز های لازم را دریافت کنید. برخی از کالاهای ممنوعه شامل موارد زیر هستند:

 • کالاهایی که با شئونات اسلامی تداخل دارند و برخلاف قوانین اسلام هستند.
 • کالاهایی که برخلاف عرف جامعه یا قوانین کشور هستند.
 • کالاهایی که می‌توانند باعث به خطر افتادن اقتصاد کشور شوند.
 • کالاهایی که از نظر بهداشتی مشکل دارند و می‌توانند مشکلات بهداشتی زیادی به وجود آورند.
 • کالاهایی که می‌توانند باعث به خطر افتادن وضعیت فرهنگی کشور شوند.
 • کالاهایی که ممکن است امنیت کشور را به خطر بیندازند.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم هرآنچه در مورد ترخیص کالا از گمرک نیاز است را به شما عزیزان آموزش دهیم. همان طور که متوجه شدید، ترخیص کالاهای شما از گمرک نیاز به مراحل و فرایند پیچیده‌ای دارد اما در صورت کمک گرفتن از شرکت‌های متخصص در این حوزه، کار ترخیص کالا به راحتی انجام خواهد شد. کارشناسان ما در مجموعه باراد آماده خدمت رسانی به شما و کمک به ترخیص راحت و سریع کالاهایتان از گمرک هستند. در صورتی که به مشاوره نیاز دارید، برای دسترسی راحت به انواع خدمات حمل و نقل دریایی و زمینی علاوه بر ترخیص کالا کافیست با مجموعه باراد در ارتباط باشید.