ایران، تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پلاک 91، طبقه 4، واحد7

حمل و نقل هوایی چیست؟

حمل و نقل هوایی

ما یک شبکه بین المللی حمل و نقل هوایی جامع ایجاد کرده ایم که مطمئن می شود محصولات شما به موقع و بدون خطا می رسد. با دسترسی به مسافر، باربری و ...

آنچه در این مقاله می خوانید :

حمل و نقل هوایی چیست + آشنایی با مزایا و معایب انواع آن

در قرن گذشته بشریت به راهی تازه برای جا به جایی دست یافت، راهی که جایش دیگر در میان جاده های پر پیچ و خم قرار نداشت و مسیرش را بر فراز آسمان ها طی می کرد. در آغاز، دسترسی به این سیستم جا به جایی یا حمل و نقل مدرن مورد دسترس همگان نبود و به نوعی این حرکت نوین تنها به ثروتمندان اختصاص داشت اما اکنون، با وجود اینکه سیستم حمل و نقل هوایی همچنان گران تر از سایر سیستم های جا به جایی است رسیدن به آن برای عموم مردم امکان پذیر می باشد.

از این رو اغلب تاجران بزرگ در سراسر جهان نهایت استفاده خود را از این سیستم جا به جایی هوایی و هواپیما های غول پیکر می برند اما به مرور زمان این سیستم جا به جایی نیز همانند سایر وسایل نقلیه برای حمل کالا معایب خود را آشکار کرد که در ادامه این مقاله به طور کامل انواع حمل و نقل هوایی را به همراه مزایا و معایب آن بررسی خواهیم کرد.

حمل و نقل هوایی چیست؟

جا به جایی کالا در امنیت کامل و سرعتی فوق العاده که تنها توسط حمل و نقل هوایی امکان پذیر است، ما را به سوی بهره گیری از این سیستم جا به جایی سوق می دهد. سیستم حمل و نقل هوایی با روش های گوناگون می تواند برای انتقال مسافران و کالا ها مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین به لطف این سیستم، جا به جایی مواد غذایی فاسد شدنی امکان پذیر شده که همین مورد تاثیر فوق العاده ای بر صادرات و واردات مواد غذایی در سراسر جهان گذاشته است و هر روز می بینیم که هواپیما ها هزاران کالای متنوع را در تنه آهنین خود و بر فراز زمین جا به جا می کنند.

تاریخچه حمل و نقل هوایی در ایران

 تاریخچه حمل و نقل هوایی    

زمانی که تنها 22 سال از تاریخ اولین پرواز در دنیا توسط برادران رایت می گذشت این صنعت در سال 1304 قدم به ایران نهاد تا پس از جنگ جهانی دوم بتواند تحولی عظیم در سیستم حمل و نقل کشور به وجود آورد. پس از آن هنگامی که ایران به عضویت سازمان های بین المللی در آمد، شرکت های هواپیمایی معتبر خواستار عقد قرارداد های حمل و نقل در کشورمان شدند که در همان دوران شرکت هواپیمایی پارس فعالیت خود را آغاز کرد تا به گسترش این صنعت در ایران کمک کند.

مزایای حمل و نقل هوایی

سیستم انتقال هوایی با ورود خود به دنیای حمل و نقل راهی تازه برای جا به جایی سالم اجناس در سراسر دنیا گشود به همین سبب ما در اینجا به مزایای بهره گیری از این حمل و نقل می پردازیم تا بتوانیم به شناخت کافی از مطمئن ترین راه حمل و نقل برسیم.

سرعت بالا

ورود تازه ترین تکنولوژی ها به زندگی ما خود به نوعی سرعت کارها و فعالیت های روزمره را بالا برده است و این سرعت به دنیای حمل و نقل هم راه پیدا کرده تا سریعترین سیستم حمل و نقل که جا به جایی هوایی می باشد در اکثر کسب و کار ها نقشی کلیدی را ایفا کند. پس توسعه این روش برای جا به جایی در حال حاضر اثری فوق العاده بر افزایش تجارت و در نتیجه توسعه صادرات و واردات دارد.

امنیت و حمل و نقل مطمئن

با توجه به کنترل ایمنی بسیار شدیدی که در فرودگاه ها صورت می گیرد، اهمیت و ارزش امنیت در حمل و نقل هوایی مشخص می شود این نوع از حمل و نقل به طور موثری امنیت کالای اصناف مختلف در صادرات و واردات را تضمین می کند و همانطور که کمی پیش تر اشاره کردیم انواع کالا ها با سرعت و امنیتی مطلوب به مقصد خود می رسند.

مناسب برای مسافت های طولانی

سیستم انتقال هوایی می تواند راهی باشد تا شما بتوانید اجناس خود را به سراسر دنیا در کمترین زمان ارسال کنید. همین جمله کوتاه کافیست تا بتوانیم به اهمیت و ارزش حمل و نقل هوایی پی ببریم و با بهره گیری از این نوع حمل و نقل طی کردن مسافت های طولانی را به حداقل برسانیم.

نیاز کمتر به بسته بندی

به طور کلی در حمل و نقل دریایی موضوع بسته بندی زمانبر و پر هزینه مطرح است که این مورد در حمل و نقل هوایی بسیار کمتر از حمل و نقل دریایی می باشد به همین علت در اینجا هم با مطرح شدن بحث زمان ارزش انتقال بار هوایی بالا می رود.

حمل و نقل ساده کالاهای گران

قطعا پیشنهاد یک راه ایمن برای جابه جایی اجناس گران قیمت می تواند خیال ما را از بابت فکر کردن به خطرات جاده و سوانحی که در انتظار وسیله مورد علاقه مان است دور کند؛ چرا که حمل و نقل هوایی می تواند با تضمین امنیت وسیله مدنظر آن را کاملا سالم به مقصد برساند، پس در این مورد می توانید با آسودگی حمل و نقل هوایی را به عنوان یک گزینه مطمئن برای جابه جایی کالاهای ارزشمند و گران قیمت انتخاب کنید. 

 

معایب حمل و نقل هوایی

معایب حمل و نقل هوایی

علی رغم تمام فوایدی که از حمل و نقل هوایی ذکر کردیم این نوع حمل و نقل معایب خود را نیز دارد که در ادامه به برخی از مهمترین موانع استفاده از این سیستم اشاره خواهیم کرد.

هماهنگی زمانبر

به طور کلی هماهنگی های مربوط به حمل و نقل هوایی زمانبر تر از حمل و نقل زمینی یا حمل و نقل دریایی می باشد و برای حمل سریع کالا ها این تاخیر در هماهنگی ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. گاها برای حمل کالاهایی که برای جا به جایی نیاز به زمان بندی مشخصی دارند این تاخیر مشکلاتی را به وجود می آورد.

هزینه بسیار بالا

اگر بخواهیم حمل و نقل هوایی را با دیگر انواع حمل و نقل مقایسه کنیم باید بگوییم که این نوع از حمل و نقل به نسبت سایرین پر هزینه تر است و هزینه ارسال هوایی بار به عوامل مختلفی وابسته است البته که همین مورد موجب شده است که سیستم جا به جایی هوایی برای حمل اغلب کالا ها مناسب نباشد.

تاثیر شرایط آب و هوایی

طوفان های شدید، بارش باران و شرایط نا مساعد آب و هوایی عواملی هستند که گاها موجب کنسلی پرواز ها می شوند، از این رو ممکن است کنسلی یا تاخیر پروازها برای جا به جایی کالا های فاسد شدنی مشکلاتی را ایجاد کند و به موقع آن ها را به مقصد نرساند یا منجر به وارد شدن ضرر های فراوانی به تولید کننده بشود.

انواع وسایل نقلیه هوایی

انواع وسایل نقلیه هوایی

نمی توان آن هواپیمایی را که همه ما یا توسط آن به سفر رفتیم یا در آسمان ها دیده ایم را تنها وسیله نقلیه هوایی دانست؛ چرا که وسایل نقلیه هوایی انواع بسیار متفاوتی دارند و سبک عملکرد هر یک از آن ها با یکدیگر بسیار متمایز است. از این رو ما در اینجا نگاهی گذرا به سه مدل از وسایل نقلیه هوایی که به طور مستقیم در حمل بار نقش دارند می اندازیم.

هواپیمای ترابری

معمولا هواپیما های ترابری را برای جا به جایی تجهیزات جنگی و سرباز ها به کار می گیرند اما این هواپیما ها کاربرد های دیگری همچون جا به جایی کالا را نیز انجام می دهند و برخی از مدل های هواپیما های ترابری توانایی حمل بیش از 100 کالا را دارند که همین مورد می تواند نشان دهنده اهمیت این هواپیما های غول پیکر برای جا به جایی کالا ها را نشان دهد.

هواپیمای باربری

هواپیما های باربری منحصرا برای حمل بار طراحی شده اند این نوع از هواپیما شباهت هایی به هواپیمای مسافربری دارد اما در ساختار این هواپیما چند در بزرگ جهت تخلیه بار تعبیه شده است. همچنین جلوی هواپیما مانند در جهت وارد و خارج شدن بارها باز و بسته می شود که این موارد می توانند نشان دهنده تفاوت هواپیمای باربری و مسافربری باشند.

گلایدر 

شاید شنیدن نام گلایدر تنها برای ما یادآور ورزش هایی مانند پاراگلایدر باشد اما نکته جالب توجه در مورد این هواپیماهای بال ثابت و کوچک این است که می توانند برای حمل بار نیز مورد استفاده قرار گیرند.

انواع حمل و نقل هوایی

انواع روش های حمل و نقل هوایی

تعدد انواع حمل و نقل هوایی برای حمل بار توسط پیکر آهنین هواپیما در آسمان ها، ما را به شناخت این انواع جا به جایی و بهره گیری از آن ها وا می دارد که در اینجا برای آشنایی بیشتر با این انواع آن ها را به طور خلاصه تحلیل و بررسی می کنیم.

پرواز چارتر

کلمه چارتر که در لغت به معنای کرایه دادن به کار می رود، در کنار کلمه پرواز به بخش اعظمی از سیستم حمل و نقل کشور اطلاق می شود، در پرواز های چارتر تمامی صندلی های یک پرواز به شرکت یا ارگانی خاص تعلق می گیرد تا بتوانند در مسیر های پر رفت و آمد و طولانی در زمان صرفه جویی کرده و با سرعت مسافر یا کالا را به مقصد برسانند.

پرواز سیستمی

برخلاف پروازهای چارتر پرواز های سیستمی عموما برای مسافران کاربرد دارد و این پرواز ها نقش خاصی در حمل و نقل کالا برعهده نمی گیرند در پرواز های سیستمی نکته جالب توجه این است که برنامه پرواز ها دقیق و مشخص می باشد که در این شرایط مسافرین نمی توانند پرواز های خود را جا به جا کنند. علاوه بر این زمان تهیه بلیط نقشی کلیدی در این پرواز ها دارد؛ چرا که دیر اقدام کردن برای تهیه بلیط می تواند به قیمت گران تری برای مسافر تمام شود و هر چه زمان بگذرد هزینه این پرواز ها نیز افزایش می یابد.

پرواز بازرگانی

روش ترانزیت بازرگانی تنها به حمل و نقل کالاها اختصاص می یابد، در این روش علاوه بر وجود قوانین خاص برای حمل کالا در کشور، قوانینی هم از سوی سازمان های جهانی معین می شود که این قوانین دو روش حمل و نقل کارگو و فریت را نیز در بر می گیرند. اگر بخواهیم کمی جزئی تر بررسی کنیم هر دو این روش ها منحصرا به حمل کالاهای جمعی اختصاص می یابند اما روش حمل بار فریت برای مسافرین نیز کاربرد دارد.

روش های حمل و نقل هوایی

روش های حمل و نقل هوایی

به طور خلاصه جا به جایی بار در حمل و نقل هوایی به سه روش کلی اکسپرس، فریت و کارگو خلاصه می شوند اما هر یک از این روش ها نیز ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که در اینجا ویژگی های این روش ها به طور خلاصه مطرح شده است.

حمل و نقل هوایی اکسپرس

یکی از امن ترین روش های حمل و نقل هوایی اکسپرس است. در جا به جایی و حمل و نقل هوایی اکسپرس بسته ها با سرعتی فوق العاده و امنیت کامل به تمام نقاط جهان منتقل می شوند. همچنین برای امنیت بیشتر بسته های مرسولی می توانید مبلغی را به عنوان بیمه این کالا ها پرداخت کنید.

علاوه بر مواردی که ذکر شد حمل و نقل هوایی اکسپرس خدمات تحویل درب منزل را نیز دارد که به عنوان یک ویژگی خاص و منحصر به فرد در این نوع حمل و نقل به شمار می رود. روش حمل و نقل هوایی اکسپرس همانند دیگر روش ها ممنوعیت ها و قوانینی نیز دارد که از جمله آن ها ممنوعیت حمل و نقل حیوانات زنده و ادوات نظامی می باشد.

فریت

فریت بار که به حمل و نقل هوایی توسط مسافران گفته می شود، اغلب برای کسانی مناسب می باشد که نمی توانند بیش از حد مجاز اضافه بار با خود به همراه داشته باشند، در چنین شرایطی این افراد می توانند وسایل اضافی خود را از طریق فریت بار انتقال دهند اما این روش برای بارهای تجاری مورد استفاده قرار نمی گیرد و همانند انتقال بار های تجاری نیازی به انجام تشریفات گمرکی نیست. در چنین شرایطی برای انتقال بارهای تجاری لازم است از روش کارگو استفاده شود.

کارگو

شاید شنیدن واژه کارگو به عنوان یک روش حمل و نقل هوایی کمی عجیب به نظر برسد؛ چرا که بسیاری از افراد تصورشان از کارگو منحصرا به حمل و نقل کالا توسط کشتی یا راه های حمل و نقل زمینی ختم می شود اما این تصور کاملا اشتباه است و همانطور که می بینیم با روش کارگو همواره یک یا چند کالا از طریق هواپیمای غیر مسافربری به سراسر دنیا فرستاده می شوند و سوال مهمی که در اینجا پیش می آید این است که روش کارگو برای جا به جایی کدام کالا ها مورد استفاده قرار می گیرد؟

آنچه را می توان توسط حمل و نقل هوایی جا به جا کرد

اجسام قابل جا به جایی توسط حمل و نقل هوایی

شمار کالاهایی که توسط سیستم حمل و نقل هوایی جا به جا می شوند بسیار زیاد می باشد اما می توان برای سهولت آن ها را در دو دسته بندی کلی کالاهای عمومی و ویژه قرار داد. در تعریف کلی کالاهای عمومی آن دسته از وسایلی را شامل می شوند که برای جا به جایی آن ها حساسیت کمتری دارد و به نوعی کالاهای معمولی را می توان در بخش کالاهای عمومی قرار دارد اما بر خلاف این مورد حمل کالاهای ویژه نیازمند تدابیر خاصی برای جا به جایی می باشد و انتقال آن ها باید پیرو قوانین و دستورات خاصی باشد که در اینجا چند نمونه از کالاهای ویژه را بررسی می کنیم.

 • کالاهای دارویی

بسیاری از دارو ها مانند واکسن نیاز به کنترل دمای خاصی دارند و برای جا به جایی آن ها باید تمهیدات ویژه ای صورت گیرد تا علاوه بر سرعت انتقال بتوان آن ها را به سراسر جهان منتقل کرد و قطعا تنها راه امن و سریع برای جا به جایی دارو ها حمل آن ها از طریق سیستم انتقال هوایی می باشد.

 • کالاهای فاسد شدنی

این دسته از کالا ها به دلیل تغییر شرایط آب هوایی یا رطوبت فاسد می شوند، از این رو لازم است برای جا به جایی آن ها از سیستم حمل و نقل هوایی استفاده شود تا با سرعت بیشتری انتقال یابند، چند دسته از این کالا ها عبارتند از انواع گوشت، ماهی، میوه، سبزیجات و یا انواع گل و گیاه که در این دسته از کالاهای حساس، به دلیل تغییر شرایط اقلیمی قرار می گیرند.

 • کالاهای خطرناک

برخی از مواد منفجره، گاز های قابل اشتعال یا مواد سمی که مستقیما در ایجاد خطراتی برای سلامت انسان نقش دارند، منحصرا از طریق حمل و نقل هوایی جا به جا می شوند.

 • کالاهای با ارزش

در بسیاری از موارد ارزش اقتصادی انواع مختلفی از کالاها جا به جایی آن ها را توسط سیستم حمل و نقل هوایی توجیه می کند، اگر چه می توان برای جا به جایی این اجسام از سیستم حمل و نقل دریایی بهره گرفت اما سیستم های جا به جایی توسط هواپیما های غول پیکر تضمین بیشتری در قبال اجسام با ارزش ارائه می دهند.

 • وسایل الکترونیکی

لوازم الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت و قطعات کامپیوتری در دسته کالاهای با ارزش قرار می گیرند، این کالا ها که همواره با روش های مختلفی وارد کشور می شوند را می توان با هزینه مناسب توسط سیستم حمل و نقل هوایی جا به جا کرد.                 

حمل و نقل هوایی برای چه کسانی کاربرد دارد؟

به طور کلی عموم مردم می توانند از خدمات حمل و نقل هوایی بهره بگیرند اما معمولا این شکل از حمل و نقل برای شرکت هایی که قصد واردات از کشور هایی همچون چین را دارند بسیار پرکاربرد است؛ چرا که واردات از کشور چین و سایر کشور ها با حمل و نقل هوایی می تواند سریعتر صورت گیرد. مواد غذایی، دارویی، گوشی، قطعات خودرو خارجی، پتروشیمی و کالاهای فاسد شدنی مناسب می باشد که در اینجا به مزایای حمل و نقل هوایی برای هریک از این کسب کار ها اشاره خواهیم کرد.

واردات لوازم یدکی خودرو

در کشورهای در حال توسعه عموما گسترش صنعت منجر به افزایش نیاز بازار به قطعات ماشین آلات سنگین می شود، از این رو حمل و نقل هوایی در سریع ترین زمان ممکن این قطعات را به کشور وارد می کند. البته ناگفته نماند که برای جا به جایی این قطعات حمل و نقل دریایی نیز مناسب می باشد.

شرکت های دارویی

همان طور که پیش از این اشاره کردیم واردات و صادرات دارو به تمهیدات ویژه ای از جمله تامین دمای مناسب نیاز دارد تا از فاسد شدن دارو جلوگیری شود به همین علت اغلب شرکت های دارویی برای تامین نیاز خود از سیستم حمل و نقل هوایی بهره می گیرند.

صادرات و واردات تجهیزات پزشکی

در میان انواع کالاهایی که توسط سیستم های هوایی جا به جا می شوند، کالا ها و تجهیزات پزشکی به مراتب از حساسیت بیشتری برخوردارند و برای وارد یا صادر کردن آن ها مجوزهای زیادی لازم است. وسایل سنگین دندانپزشکی و دستگاه ام آر آی از جمله وسایلی هستند که به دلیل حساسیت بالا انتقال آن ها توسط هواپیما های عظیم الجثه صورت می گیرد.

واردات قطعات خودرو

قطعات خودروها در دسته کالا های ویژه ای قرار می گیرند که توسط سیستم حمل و نقل هوایی منتقل می شوند این قطعات را می توان بدون محدودیت وزنی و ابعاد آن به شهرها یا کشورهای دیگر منتقل کرد اما برخی از این قطعات ممکن است باعث آسیب رسیدن به هواپیما شوند، به همین علت جزو کالاهای ممنوعه به شمار می روند که انتقالشان توسط هواپیما امکان پذیر نمی باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای استفاده از سیستم حمل و نقل هوایی

مدارک برای حمل و نقل هوایی

با توجه به اینکه دو روش کلی برای ارسال کالا توسط سیستم حمل و نقل هوایی وجود دارد، باید حتما پیش از اقدام به جا به جایی کالای خود توسط سیستم حمل و نقل هوایی مدارک مورد نیاز برای انجام این فرآیند را آماده کنید.

مدارک مورد نیاز برای فریت بار مسافری

 • پاسپورت و کارت ملی
 • بارنامه ارسال بار
 • بلیط مسافر
 • بارنامه
 • کپی از مدارک شناسایی
 • جواز فریت مسافری یا پته گمرکی
 • فهرست وسایل
 • مجوز برای کالا های خاص

مدارک مورد نیاز برای بار کارگو یا انواع بار صادراتی

 • کارت بازرگانی
 • مجوز صادرات گمرک یا ترخیص کالا از گمرک
 • فهرست وسایل یا پکینگ لیست
 • گواهینامه ی استاندارد یا بهداشتی برای اقلام خوراکی

خدمات حمل و نقل هوایی باراد

مجموعه بین المللی باراد با دسترسی کامل به اپراتورهای مختلف از جمله چارتر، باربری و مسافری گامی مطمئن در راستای انتقال ایمن انواع کالا بر فراز آسمان ها برداشته است تا بتواند بهترین خدمات انتقال بار را در ایران به ارمغان آورد. همچنین نرخ انتقال هوایی این مجموعه بسیار مناسب بوده که می تواند دسترسی به سیستم حمل و نقل هوایی را برای همگان فراهم کند.