ایران، تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پلاک 91، طبقه 4، واحد7

هزینه ارسال هوایی بار به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه ارسال هوایی بار به چه عواملی بستگی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید :

سفر کردن با قطار یا کشتی حال و هوای خاص خودش را دارد اما همگی می‌دانیم که هیچ روشی دقیق‌تر، سریع‌تر و کارامدتر از سفرهای هوایی نیست. زمانی که با هواپیما جابجا می‌شویم خیلی زود به مقصد می‌رسیم و فرصت بیشتری برای انجام برنامه‌های خود داریم. زمانی هم که تصمیم به حمل و نقل کالا داریم، چنین موضوعی پیش می‌آید و طبیعتاً به دنبال راهی سریع برای ارسال یا دریافت کالاهای خود خواهیم بود. اگر به یک راه سریع و پربازده برای ارسال‌ بارهای خود نیاز دارید، مسیر هوایی ایده‌آل‌ترین گزینه پیش روی شماست ولی به چه قیمتی؟

استفاده از مسیرهای هوایی یکی از جذاب‌ترین روش‌های ارسال بار در جهان به شمار می‌روند اما با وجود تمامی مزایا، هنوز هم بیشتر بازرگان‌ها راه‌های دیگر را ترجیح می‌دهند. یکی از مهم‌ترین مباحثی که پیرامون معایب ارسال هوایی بار وجود دارد، هزینه آن است. بسیاری از افراد به دلیل همین هزینه‌هاست که از انتخاب این روش برای جابجایی بارهای خود صرف نظر می‌کنند اما واقعیت ماجرا چیست؟ به خواندن این مطلب ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

عوامل موثر بر هزینه ارسال هوایی بار

عوامل موثر بر هزینه ارسال بارهوایی      

صنعت حمل و نقل هوایی به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تر و گرانتر، نیاز به زیرساخت‌های پیچیده‌تر، سرعت زیادتر و البته محدودیت‌هایی است که در این زمینه وجود دارد، اصولا به نسبت سایر صنایع حمل و نقل هزینه بیشتری دارد. به همین خاطر هم هست که ارسال هوایی بار هیچ‌وقت ترجیح اول بازرگانان برای جابجایی کالا نیست. با این وجود در بعضی از شرایط چاره دیگری وجود ندارد و مزایای این روش باعث می‌شود ارسال هوایی، بهترین گزینه پیش رو (مخصوصا برای افرادی که عجله دارند) باشد.  ارزان‌تر یا گران‌تر بودن هزینه ارسال هوایی بار به عوامل زیر بستگی دارد:

فاصله بین مبدأ و مقصد

طبیعی است که هرچقدر فاصله و مسافت بین مبدأ و مقصد بیشتر باشد؛ هزینه ارسال هوایی بار هم افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال هزینه جابجایی بار به مقاصد خارجی، صرفاً به خاطر بُعد مسافت هم که شده، گرانتر از حمل کالا در داخل مرزهای کشور تمام می‌شود.

نوع بار

بار شما چه ویژگی‌هایی دارد؟ وزن و حجم آن چقدر است؟ آیا کالای حساسی است که به مراقبت زیاد احتیاج دارد؟ آیا به شرایط خاصی برای جابجا کردن آن نیاز است؟ آیا جابجایی آن تجهیزات ویژه‌ای می‌خواهد؟ نوع و شرایط جابجایی کالای شما قطعاً روی هزینه ارسال هوایی بار اثرگذار است و طبیعتاً قیمت ارسال بارهای حساس، گران‌تر خواهد بود.

ایرلاین مورد نظر

توجه داشته باشید که ایرلاین‌های پروازی هرکدام شرایط و قوانین خاص خود را داشته و تعرفه مخصوص خودشان را به مشتریان ارائه می‌کنند. برخی از آن‌ها امکانات لازم برای ارائه خدمات ویژه جهت جابجایی بارهای خاص را دارند و برخی دیگر از این کیفیت بی‌بهره هستند. گاهی از اوقات مجبور می‌شوید جهت دریافت بعضی از خدمات، یک ایرلاین را انتخاب کنید. بنابراین شرکت هواپیمایی طرف قرار داد سهم مشخصی از هزینه ارسال هوایی بار را به خود اختصاص می‌دهد.

بیمه و مالیات

برای جابجایی بار از مسیرهای هوایی، درست مانند حمل‌ونقل دریایی و زمینی، باید بابت بار ارسالی خود مالیات خروج یا ورود (هزینه ترخیص کالا از گمرک) بپردازید و حتماً آن را بیمه کنید. همچنین توجه داشته باشید که این مبلغ بسته به نوع و حجم و قیمت خود کالاها متغیر خواهد بود.

تعرفه شرکت‌های حمل‌ونقل

بازرگانان حرفه‌ای خوب می‌دانند که کار ارسال هوایی بار چیزی نیست که خودشان بتوانند به تنهایی انجام دهند و لاجرم باید از خدمات شرکت‌های حمل‌ونقل استفاده کنند. این شرکت‌ها بسته به کیفیت کار، سابقه و اعتباری که دارند، هرکدام تعرفه‌های خاص خودشان را پیشنهاد می‌نمایند و روی جمع هزینه ارسال هوایی بار اثرگذار هستند.

بسته‌بندی کالا

بسته بندی کالا؛ عاملی موثر در هزینه حمل بار هوایی

این موضوعی است که اغلب افراد به آن توجه نمی‌کنند و میبینیم که در کمال تعجب، یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار روی هزینه ارسال هوایی بار است. کالاها برای جابجایی از مسیرهای هوایی باید جهت حفظ ایمنی، به صورت خاصی بسته‌بندی شوند. این کار یکی از مراحل ضروری است که راهی برای دور زدن آن وجود ندارد و برخلاف تصور بعضی از تجار، بسته‌بندی بار یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های حمل‌ونقل هوایی کالا محسوب می‌شود.

وزن و حجم کالا

بعضی از ایرلاین‌ها بر اساس وزن کالا قیمت تعیین می‌کنند و بعضی دیگر حجم کالای ارسالی را ملاک تعیین هزینه در نظر می‌گیرند. این نکته بسیار ضروری است که در هنگام بستن قرارداد با ایرلاین، به معیار آن برای محاسبه هزینه‌ها توجه کنید.

چنانچه ملاک ایرلاین وزن بار باشد، چند استاندارد مشخص در این زمینه وجود دارد. بارهای تا 30 کیلوگرم، جزو بارهای نرمال محسوب شده و وزن آن‌ها در تعیین هزینه ارسال محاسبه نمی‌شود. بارهایی با وزن بیشتر از این، با تعرفه استاندارد 100 یا 300 کیلوگرم محاسبه می‌شوند اما اگر وزن بار بیشتر از 300 کیلوگرم باشد، تناژ محسوب شده و هزینه آن کمتر محاسبه می‌گردد.

هزینه‌های جانبی

هزینه‌های بازرسی، صدور بارنامه، تشریفات گمرکی و… همگی جزو هزینه‌های جانبی ارسال هوایی بار به حساب می‌آیند که باید در نظر گرفته شوند. این مبلغ بسته به حجم و شرایط بار متفاوت خواهد بود و باید محاسبات تقریبی مناسبی روی آن صورت بگیرد. جداول خاصی وجود دارند که تناسب وزن، جنس کالا و تأثیر آن روی این نوع هزینه‌ها را مشخص می‌کنند.

چگونه هزینه ارسال هوایی بار را کاهش دهیم؟

چگونه هزینه ارسال بارهوایی را کاهش دهیم؟

2 راهکار ساده وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید هزینه ارسال هوایی بار خود را مقرون‌به‌صرفه‌تر کنید:

 1. تا جای ممکن حجم کالاهای ارسالی خود را کم کنید: بسیاری از ایرلاین‌ها بر اساس حجم کالا از شما هزینه دریافت می‌کنند، بنابراین بهتر است تا جای ممکن کالاها را در بسته‌بندی‌های متراکم‌تر قرار دهید. به عنوان مثال اگر می‌توانید کالاهای خود را در یک جعبه نگه دارید ، بهتر از قرار دادن آن‌ها در دو جعبه است.
 2. سعی کنید تا جای ممکن بارهای سبک ارسال نکنید: توجه داشته باشید که تعرفه‌های ارسال هوایی بار رو به بالا رُند می‌شود. به عنوان مثال تعرفه یک بار 45 کیلویی با تعرفه یک بار 100 کیلویی محاسبه می‌شود یا هزینه جابجایی یک بار 101 کیلویی با یک بار 300 کیلویی برابر است. بنابراین توصیه می‌شود کالاهای ارسالی را جمع نموده و زمانی که به یک وزن معقول رسید ارسال کنید؛ زیرا به هر صورت در حال پرداخت هزینه بیشتر هستید.

مدت زمان ارسال هوایی بار

مدت زمان ارسال بار هوایی

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های ارسال هوایی بار این است که بسیار سریع‌تر از روش‌های دیگری همچون حمل‌ونقل زمینی یا دریایی است. با این وجود حداقل چند روز طول می‌کشد تا بارهای ارسال شده از طریق مسیر هوایی به مقصد برسند، این مدت زمان بستگی به فاصله زمانی مبدأ و مقصد، مدت زمان لازم برای اخذ مجوزها و برنامه زمانی ایرلاین‌ها بستگی دارد. ارسال هوایی بار در مسیرهای داخلی بسیار زودتر انجام می‌شود اما حمل‌ونقل‌های خارجی (بسته به فاصله مقصد) تا 20 روز هم طول می‌کشند.

مزیت‌های ارسال هوایی بار

بزرگ‌ترین مزیت‌های ارسال هوایی بار عبارت هستند از:

 • سریع بودن: ارسال هوایی بار به نسبت روش‌‌های دیگری همچون حمل‌ونقل دریایی و ریلی بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.
 • انعطاف پذیری: ارسال بار از طریق مسیرهای هوایی به تمامی نقاط جهان امکان‌پذیر است و دسترسی سریع به هر نقطه‌ای از کره زمین ممکن خواهد بود.
 • امنیت: در صورتی که کالاها را به خوبی بسته‌بندی کرده باشید، حمل‌ونقل هوایی می‌تواند یکی از ایمن‌ترین روش‌های ارسال بار باشد.
 • سر وقت بودن: سریع بودن این روش باعث شده تا بارها به موقع تحویل مقصد داده شوند و تأخیری پیش نیاید. این موضوع برای افرادی که کمی عجله دارند اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

ارسال اشتراکی بار هوایی

ارسال اشتراکی بار هوایی

درست مانند روش دریایی، شما می‌توانید در حمل نقل هوایی بار نیز از ارسال اشتراکی استفاده کنید. در این روش چند سفارش دهنده بارهای خود را جمع کرده و همزمان ارسال می‌نمایند تا هزینه‌ها را پخش کرده و از تخفیف‌های ارسال تناژ یا عمده بار بهره‌مند شوند.

در این روش، شرکت حمل‌ونقل هوایی وظیفه گردآوری و تجمیع بارهای افراد مختلف را به عهده گرفته و پس از رسیدن به حداقل حد نساب، آن‌ها را ارسال می‌نماید. روش اشتراکی از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌تر است اما زمان بیشتری می‌برد و ممکن است از این نظر ایده‌آل برخی از بازرگانان نباشد.

چه کالاهایی را نمی‌توان به صورت هوایی ارسال کرد؟

چه کالاهایی را نمی‌توان به صورت هوایی ارسال کرد؟

اساساً حمل کردن کالاهایی که ممکن است امنیت پرواز و عملکرد هواپیما را به خطر بیندازند ممنوع است. از جمله کالاهایی که امکان ارسال هوایی آنان وجود ندارد عبارتند از:

 • مواد آتش‌زا مانند الکل
 • ادکلن و عطر
 • مواد آرایشی که به صورت مایع هستند.

چه زمانی نباید بار را به صورت هوایی ارسال کرد؟

ارسال کالا از طریق مسیرهای هوایی معایب خاص خودش را نیز دارد که باید در نظر گرفته شوند:

 • قیمت: یکی از برجسته‌ترین نکات در خصوص ارسال هوایی بار این است که نسبت به روش‌های دیگر هزینه بسیار بیشتری دارد. به عنوان مثال هزینه ارسال یک تن بار مواد غذایی از آمریکا به چین یا واردات از چین به صورت دریایی ممکن است حدود 500 دلار هزینه داشته باشد اما قیمت ارسال آن از طریق هوایی می‌تواند تا 8000 دلار هم برسد.
 • آلودگی: بر اساس تحقیقاتی که توسط دولت انگلستان انجام شده، ارسال یک بار 2 تنی در فاصله 5000 کیلومتری حدود 150 کیلوگرم گاز CO₂ تولید می‌کند، در حالی که ارسال همین بار به صورت هوایی 6605 کیلوگرم CO₂ می‌نماید.
 • وزن: از دهه 1960 تاکنون استاندارد حمل‌ونقل کالا متناسب با ابعاد کانتینرها طراحی شده است که برای جابه‌جایی بارهای سنگین عالی هستند. با این وجود ارسال هوایی بار نمی‌تواند از این استانداردهای پیروی کند و به همین خاطر حجم محموله‌های ارسالی آن متغیر است.

و در نهایت…

همانطور که در این مقاله خواندیم هزینه ارسال هوایی بار به صورت کلی از سایر روش‌های حمل و نقل گران‌تر است و عوامل مختلفی روی این مبلغ اثرگذار هستند که باید با آن‌ها آشنایی داشته باشید. به همین سبب کارشناسان باراد همواره با رصد عوامل موثر بر هزینه حمل‌و‌نقل می توانند به شما در انتقال بار هوایی با هزینه کمتر کمک کنند.